RC HERCULES

model vojenského transportního letounu
giant model of military transport aircraft

RC Hercules

Konstrukce

Elektroinstalace

Při návrhu elektroinstalace jsem se snažil co nejvíce zredukovat počet vodičů, kabelů a konektorů. Proto například veškerá elektronika v křídle má společné napájení; samostatné jsou pouze datové vodiče.

Základ letové části RC soupravy tvoří jeden přijímač Futaba R6014.

Signály k jednotlivým ovládacím zařízením jsou distribuovány přes Instal Box od Zdeňka Vlacha.

V modelu je celkem 25 serv. Serva přistávacího zařízení jsou řízena přes sekvencér ProJet od Radka Suka. Na něm jsou nastaveny prodlevy mezi otevřením krytů šachet, vysunutím podvozků a zatažením krytů.

Pro větší spolehlivost jsem použil automatické elektronické ovládání přižhavování za letu opět od Zdeňka Vlacha. Zařízení je aktivní při nejnižších otáčkách (ve spodních asi 10 procentech rozsahu otáček).

Dalším příspěvkem ke zvýšení spolehlivosti jsou nainstalované synchronizéry otáček od firmy MZK Servis, které ovšem zatím nepoužívám.

Jak přižhavování, tak synchronizéry jsou zapojeny zvlášť pro vnitřní a vnější dvojice motorů.

Napájení žhavicích svíček zapínám spojením zlacených konektorů o průměru 2 mm.

Napájení přijímače zajišťuje samostatná baterie LiOn 2S (2100 mAh). Serva jsou napájena další baterií LiOn, tentokrát 2S2P (4200 mAh). Další akumulátor LiOn 2100 mAh napájí elektromotor zatahování hlavního podvozku. Pro žhavení jsou použity dva NiCd akumulátory Cadnica 1,2 V/4000 mAh, jejichž kapacita vystačí na tři lety.

Na minimum jsem omezil použití klasických posuvných vypínačů - v  modelu je jen jeden, který je součástí Instal Boxu - aktivuje elektronický spínač. V případě poruchy posuvného vypínače se Instal Box buď vůbec neaktivuje, nebo nevypne.

Elektrické propojení trupu a křídla zajišťují mnohapinové počítačové konektory; nejdůležitější okruhy jsou propojeny přes několik pinů najednou. Dokonalé dosednutí obou částí konektorů je zajištěno konstrukcí křídla a trupu.

Naprostá většina vodičů je vedena papírovými trubkami.

Jak je mým zvykem, model má bohaté funční osvětlení: Polohová světla, záblesková světla, přistávací světlomety v čelech krytů hlavního podvozku a dva výklopné světlomety na spodní straně křídla. Vše je ovládáno rádiem - je možné samostatně zapnout polohová a záblesková světla, potom přistávací světla. Světla v křídle se rozvítí automaticky po vyklopení. Všemu vládne řídící jednotka Night Fly od pana Pavelky.

RC Hercules
17. 10. 2014
RC Hercules
2. 1. 2015
RC Hercules
30. 8. 2015
RC Hercules
30. 8. 2015